Bilim

Uçan Taksiler Geliyor!

Airbus’tan gelen açıklamaya göre, sürücüsüz uçan taksilerin testlerine 2017 yılında başlanacak ve önümüzdeki 10 yıl içinde bu taksiler piyasaya sürülecek.

Ulaşımda çeşitliliğin arttığını belirmiştik dünkü Tern’ün e-bisikletini duyururken… Uçan araçlar bizim için bir efsane değil. Çünkü “Jetgiller” ile yetişmiş koca bir neslimiz var. Ancak bu araçların gerçek hayatta tepemizden geçecek olması, bizim bunlarla seyahat edecek olmamız olaya farklı bir boyut kazandırıyor elbette.

Airbus şirketinin yaptığı açıklamaya göre, 2017 yılında sürücüsüz uçan taksiler için test çalışmaları başlayacak. Şirketin açıklamasına göre bu taksiler, cep telefonlarında bulunan bir uygulama sayesinde çağrılabilecek.

airbusenews

Airbus, uçan taksi projesine “Vahana” adını verdi. Bu teknolojinin başında olan isim Rodin Lyasoff ise yaptığı açıklamada, “Daha gidecek çok yolumuz var. Motorlar ve akülerin geliştirilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı. Lyasoff yaptığı açıklamada, “10 yıl içinde bu ürünü piyasada görmek mümkün olacak. Milyonlarca insanın kent içi ulaşımı değişecek” şeklinde konuştu.

Airbus CEO’su Tom Enders ise konuyla ilgili, “Bir Star Wars hayranı değilim fakat bir gün yollarda otomobiller yerine uçan arabaları görmek enteresan olacak” dedi.

Projedeki en büyük risk ise, sürücüsüz bu taksilerin karşılarından gelen objeleri nasıl tanımlayacağı konusu…

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

OlumluHaber.com sizlere sadece güzel haberler veren bir web sitesidir.

Sabah uyandığınızda, bugün kötü haberler almak istemiyorum dediğiniz anda, bir tık uzağınızdayız.

İletişim

Adres: Fatih Sultan Mehmet Caddesi Beşler Plaza Blok: B - Daire: 8 Kavacık Mahallesi Beykoz / İstanbul

Telefon: +90 216 693 0582

Faks: +90 216 693 0582

Tüm hakları saklıdır © 2016 Olumlu Haber

To Top