Ekonomi

Sevgililer ve Anneler Günü Pırlanta Sektörü Açısından Zayıf Geçti

Kuyumculuk sektörünün en önemli günleri arasında bulunan anneler günü ve sevgililer günü pırlanta sektörü genelinde zayıf geçti.

Sevgililer günü, anneler günü ve yılbaşı dönemi, kuyumculuk sektörü için senenin en önemli gün ve dönemleridir. Sadece bu 3 dönemde yapılan satışlar, tüm sene yapılan satışların toplamına yakın bir gelir bırakır kuyumculuk sektörü firmalarına.

Pırlanta Satışlarında Yükselme Durdu

2017 yılı sonu ve 2018 yılı içerisinde 4-5 aylık süreçte yaşanan bu 3 önemli gün, geçmiş yıllara nazaran sönük geçti. Özellikle pırlanta sektörü, düşük olan vergilere rağmen piyasada yaşanan durgunluktan nasibini aldı. 2017 ve 2016 yıllarında oldukça iyi bir dönem geçirdiklerini ifade eden yetkililer bu sene geçen yıllara göre nispeten de olsa ufak bir gerileme olduğunu ama satışların son 10 yıl ortalamasına bakıldığında ortalamanın yukarısında olduğunu dile getirdiler.

eKocak Gold, Zen ve Freya Pırlanta gibi sektörün önde gelen pırlanta firmaları, satışların geçtiğimiz 2 yıl yakalanan yükseliş trendine göre geride kaldığını ama genel olarak sezonu kâr ederek kapattıklarını belirttiler. Konu hakkında yorumlarını aldığımız uzmanlara göre; seçim öncesi süreçte genel olarak sektörlerde yaşanan daralmanın, lüks tüketime etkisinin çok az olduğunu ve lüks tüketim ürünlerinin satışlarının beklenenin üzerinde seyrettiği yorumunu getirdiler.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

OlumluHaber.com sizlere sadece güzel haberler veren bir web sitesidir.

Sabah uyandığınızda, bugün kötü haberler almak istemiyorum dediğiniz anda, bir tık uzağınızdayız.

İletişim

Adres: Fatih Sultan Mehmet Caddesi Beşler Plaza Blok: B - Daire: 8 Kavacık Mahallesi Beykoz / İstanbul

Telefon: +90 216 693 0582

Faks: +90 216 693 0582

Tüm hakları saklıdır © 2016 Olumlu Haber

To Top