Dünya

Nobel Edebiyat Ödülü Bob Dylan’ın Oldu!

İsveç Kraliyet Bilim Akademisi, bugün düzenlediği toplantıda Nobel Edebiyat Ödülü’ne Bob Dylan’ın layık görüldüğü açıkladı.

Merkezi İsveç’te bulunan Nobel Akademisi’nin yaptığı açıklamada, Bob Dylan için ‘Amerikan şarkı geleneğine yeni ve şiirsel bir ifade tarzı getirdi’ ifadelerini kullanarak Dylan’ın Nobel Edebiyat Ödülüne layık görüldüğünü söyledi.

ABD’nin Minnesota eyaletine bağlı Duluth kentinde dünyaya gelen ve gerçek ismi Robert Allen Zimmerman olan 75 yaşındaki Bob Dylan, 1961 yılında New York’a taşındı ve 1962 yılından bu yana 69 albüm yayınladı. Albümleri 100 milyon satış rakamını aşan Dylan, tüm zamanların en çok satan müzisyenlerinden biri olarak kabul ediliyor. 12 kez Grammy Ödülü’ne layık görülen Dylan, ‘Wonder Boys’ filmi için bestelediği ‘Things Have Changed’ şarkısıyla da 2000’de En İyi Şarkı dalında Oscar aldı.

Dylan, 8 milyon İsveç Kronu (yaklaşık 3 milyon lira) tutarındaki ödülün de sahibi oldu. Dylan’a, Alfred Nobel’in ölüm yıl dönümü olan 10 Aralık’ta düzenlenecek ödül töreninde bir diploma ve altın madalya da verilecek.

 

Dylan, Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan ilk söz yazarı oldu.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

OlumluHaber.com sizlere sadece güzel haberler veren bir web sitesidir.

Sabah uyandığınızda, bugün kötü haberler almak istemiyorum dediğiniz anda, bir tık uzağınızdayız.

İletişim

Adres: Fatih Sultan Mehmet Caddesi Beşler Plaza Blok: B - Daire: 8 Kavacık Mahallesi Beykoz / İstanbul

Telefon: +90 216 693 0582

Faks: +90 216 693 0582

Tüm hakları saklıdır © 2016 Olumlu Haber

To Top