Bilim

Göktürk – 1 Uydusu Uzaya Fırlatıldı!

Göktürk – 1 uydusu, uzaya fırlatıldı. Dünyanın her noktasından yüksek çözünürlüklü uydu görüntüsü sağlayacak olan Göktürk – 1’in fırlatılma anı haberimizde…

TSK’nın istihbarata yönelik uydu görüntü ihtiyacını karşılayacak olan Göktürk – 1 uydusu, bugün düzenlenen bir törenle Fransız Guyanası’nda bulunan Kourou Uzay Üssü’nden başarıyla fırlatıldı. Türkiye saati ile 16.51’de fırlatılan uydu, fırlatma anından 57 dakika sonra roketten ayrıldı ve bundan 2 dakika sonra da güneş panellerini açtı. Uydudan ilk sinyal ise fırlatılma anından 68 dakika sonra alındı.

50 cm’ye kadar görüş yeteneğine sahip olan Göktürk – 1 uydusu, yüksek çözünürlüklü bir gözlem uydusu olarak geliştirildi. Göktürk – 1’in üretim faaliyetlerine ise 19 Temmuz 210 tarihinde başlanmıştı. TUSAŞ ve Aselsan’ın ortak üretimi olan Göktürk – 1, proje yüklenicisi olan İtalyan uzay hizmeti şirketi Telespazio tarafından tasarlandı ve geliştirildi.

Göktürk – 2’ye göre çok daha yüksek çözünürlüklü olan Göktürk – 1’in fırlatılmasındaki gecikmenin nedeni ise ülkeler arasındaki anlaşmazlıklar yüzünden. İsrail, uydunun kamera sisteminde yer alan bazı parçaları Telespazio firmasına sağladı ve buna karşılık olarakta, uydunun İsrail üzerinde olduğu sürelerde görüntü almamasını şart koştu. Ancak Türkiye, uydunun dünyanın her yerinden görüntü alabildiğinin ispatlanmasının isteyince, üretici şirket bunu başlangıçta reddetmişti. Türkiye ise yapılan ödemelerini durdurmuştu.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

OlumluHaber.com sizlere sadece güzel haberler veren bir web sitesidir.

Sabah uyandığınızda, bugün kötü haberler almak istemiyorum dediğiniz anda, bir tık uzağınızdayız.

İletişim

Adres: Fatih Sultan Mehmet Caddesi Beşler Plaza Blok: B - Daire: 8 Kavacık Mahallesi Beykoz / İstanbul

Telefon: +90 216 693 0582

Faks: +90 216 693 0582

Tüm hakları saklıdır © 2016 Olumlu Haber

To Top