Ekonomi

E-Fatura ile Daha Az Ağaç Kesilecek

Ekonomik süreçlerin sağlıklı şekilde işleyebilmesi ve devletin bu süreçten vergi alabilmesi noktasında fatura’nın önemi çok büyük. Fakat her yıl bu döngüyü sağlayabilmek için milyonlarca ağaç kesilmekte. E-fatura, bu israfı önlemede ne kadar etkili olacak?

Dünya’nın geleceğinde ormanların ve yeşil alanların korunması büyük önem taşımakta. Ne yazık ki; başta kağıt üretimi olmak üzere ve toplumsal hayatın içinde birçok noktada gerekli olan cam, tuvalet kağıdı ve basılı yayın ürünleri gibi birçok ihtiyaç için çok sayıda ağaç kesilmesi gerekmekte. Birçok imalat firması buna, daha kısa süre içinde büyüyen ağaçlarla çözüm üretmişken, halen daha bu üretimin yeterli seviyede olmaması, ormanların katliama uğramasına neden olmakta. Greenpeace istatistikleri, orman katliamının bu şekilde hızlı devam etmesinin, Dünya’nın geleceği adına büyük bir tehlike oluşturduğunu göstermekte.

Devletler bu konuda önlemlerini arttırırken, yoğun kağıt tüketilen bazı sektörlerde ise yaşanan gelişmeler umut verici. Özellikle çok kağıt tüketilen muhasebe sektöründe hizmetlerin dijital alana kaydırılmaya başlaması bu gelişmelerin en başında yer almakta. Her gün yapılan milyonlarca alışveriş sonrasında verilen faturaların yavaş yavaş e fatura formatında verilmeye başlanması, ufak da olsa ağaç kayıplarını azaltmaya başladı diyebiliriz. Digital Planet firmasından alınan istatistiklere göre, dijital dönüşüm her geçen gün daha fazla sayıda firmaya ulaşmakta ve bu firmalar e fatura, e-imza, e-devlet gibi ürünleri kullanmaya başlayıp resmi evrakları basılı vermeyi bırakıyor ve dijital ortamda iletiyorlar.

Digital Planet, E-fatura çözümleri başta olmak üzere bu dijital dönüşümün mimarları arasında yer almakta ve doğanın korunması yönünde önemli adımlara destek olmaktadır. Uzmanlar; bu e dönüşüm sürecinin daha hızlı ilerlemesi ve daha fazla firmanın bu akıma uyum sağlaması için gerekliyse devletlerin de çeşitli desteklerle sürece dahil olmasını öneriyor.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

OlumluHaber.com sizlere sadece güzel haberler veren bir web sitesidir.

Sabah uyandığınızda, bugün kötü haberler almak istemiyorum dediğiniz anda, bir tık uzağınızdayız.

İletişim

Adres: Fatih Sultan Mehmet Caddesi Beşler Plaza Blok: B - Daire: 8 Kavacık Mahallesi Beykoz / İstanbul

Telefon: +90 216 693 0582

Faks: +90 216 693 0582

Tüm hakları saklıdır © 2016 Olumlu Haber

To Top