Ekonomi

Atatürk İş Bankası Hisse Gelirlerini Kime Bıraktı?

Cumhuriyet döneminin ilk ulusal bankası olma özelliğe sahip olan ve 1924 yılından beri hem bireysel alanda hem de ticari alanda bankacılık faaliyetlerini başarı ile gerçekleştiren İş Bankası’nın kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’tür. dir.

Atatürk önderliğinde kurulan ve kurulduğu andan beri halka açık bir şirket olarak hizmet veren İş Bankası’nın kolektif sermaye yapısı da dikkat çeken ayrıntılardan bir tanesi…

Türkiye’de bankacılık sektöründe benzeri bulunmayan bir sistem ile çalışmalarına devam eden İş Bankası’nın hisseleri ile ilgili ortaklık yapısı ise bankanın resmi internet adresinde belirtilmektedir. Alınan bilgilere göre; İş Bankası Munzam Sandık Vakfı hisseleri %39,95 oranındadır. Kolektif sermaye yapısı gereği halka açık olan hisse yapı ise %31,96 oranındadır. İş Bankası’nın kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün banka payındaki hisselerinin ise 30 Eylül 2017 tarihiyle %28,09 oranında olduğu bilinmektedir.

Mülkiyet sahibi, yine Atatürk tarafından kurulan Cumhuriyet Halk Partisi olan %28,09 oranlı hisselere ilişkin olan gelirin, Mustafa Kemal Atatürk’ün vasiyeti üzerine Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu’na bırakıldığı bilinmektedir. Cumhuriyetin ve Türk neslinin en önemli kahramanı olan Atatürk’ün vefatının ardından, Türk dilinin ve Türk tarihinin korunması ve geliştirilmesi için yapılan çalışmalara destek olmak amacıyla İş Bankası’ndaki Atatürk Hisseleri’nin tüm gelirinin belirtilen kurumlara bırakılması İş Bankası’nın tarihi değerini de ortaya koymaktadır.

İş Bankası, kolektif sermaye yapısında hem yatırımcıların faydalanabileceği halka açık paya sahiptir hem de Mustafa Kemal Atatürk’ün vasiyeti üzerine Türk Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumu’na katkı sağlamaya devam etmektedir. Merkezi Kayıt Kuruluşu verilerine ve İş Bankası’nın piyasa değeri gibi bilgileri kuruluşun resmi web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

OlumluHaber.com sizlere sadece güzel haberler veren bir web sitesidir.

Sabah uyandığınızda, bugün kötü haberler almak istemiyorum dediğiniz anda, bir tık uzağınızdayız.

İletişim

Adres: Fatih Sultan Mehmet Caddesi Beşler Plaza Blok: B - Daire: 8 Kavacık Mahallesi Beykoz / İstanbul

Telefon: +90 216 693 0582

Faks: +90 216 693 0582

Tüm hakları saklıdır © 2016 Olumlu Haber

To Top