Manşet

19 Yaşındaki Şeyda Tek Cevapla 1 Milyon Liralık Burs Kazandı

Şeyda Takiş, verdiği tek cevapla Cornell Üniversitesi’ne tam burslu olarak kabul edildi.

İstanbul Lisesi’nden bu yıl mezun olan 19 yaşındaki Şeyda Takiş, yıllık 77 bin dolar burs ile Cornell Üniversitesi’nde okuma hakkına sahip oldu.

TAM BURSLA OKUYACAK

Seviye Belirleme Sınavı’nda ilk 100’e giren ve ardından da liseyi birincilikle bitiren Takiş, başvurduğu 7 üniversitenin 3 tanesinden burs kazandığını anlattı ve Hürriyet gazetesine şunları söyledi:

“ABD’den yaklaşık 10, Avrupa’da da birkaç okula başvurdum. Amerika’da Cornell, Duke ve Pennsylvania üniversitelerinden tam burs aldım. İhtiyaç bursunun yanı sıra Duke Üniversitesi’nin dünyanın her yerinden başvuran 35 bin kişi arasından 9 kişiye verdiği başarı bursuna ve UPenn tarafından World Scholars adlı bir gruba seçildim. İngiltere’de King’s College London, University College London, University of Bath ve İsviçre’de ETH Zürich’i kazandım. Amerika’da Harvard, Yale, Columbia ve Chicago üniversitelerinde yedekteydim. Cornell Üniversitesi’nde 4 yılda 300 bin doları yani 1 milyon lirayı aşacak tam bursla okuyacağım.”

MARS SORUSUNA VERDİĞİ CEVAPLA BEĞENİ TOPLADI

Büyük üniversitelerden burs alması ile ilgili okul dışı aktivitelerin ve kendini iyi ifade etme yeteneğinin etkili olduğunu söyleyen Şeyda Takiş, “Cornell Üniversitesi mülakatında, insanlığın sonu geldiğinde Mars’a yerleşecek 100 kişilik bir koloni tasarlamam istendi. Bu en ilginç soruydu. 700 kelimede yepyeni bir toplum oluşturmak zordu. Ama toplumdaki sorunları azaltıp yeni bir yaşam alanı kurmayı özetledim.” dedi.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

OlumluHaber.com sizlere sadece güzel haberler veren bir web sitesidir.

Sabah uyandığınızda, bugün kötü haberler almak istemiyorum dediğiniz anda, bir tık uzağınızdayız.

İletişim

Adres: Fatih Sultan Mehmet Caddesi Beşler Plaza Blok: B - Daire: 8 Kavacık Mahallesi Beykoz / İstanbul

Telefon: +90 216 693 0582

Faks: +90 216 693 0582

Tüm hakları saklıdır © 2016 Olumlu Haber

To Top