Manşet

16 Yaşında Apple’ın Güvenlik Açığını Buldu!

Kahramanmaraş’taki lise öğrencisi Apple’ın güvenlik açığını buldu ve adını Apple’ın listesine yazdırdı.

Kahramanmaraş’taki 16 yaşındaki lise öğrencisi Yiğit Can Yılmaz, dünyanın en büyük firmaları arasında yer alan Apple’ın bir uygulaması olan Siri’nin açığını yakalayarak adını internet sitesine yazdırmayı başardı.

APPLE LİSTESİNDE ADI YAZIYOR

Kahramanmaraş Süha Erler Anadolu Lisesi 11. sınıf öğrencisi olan Yiğit Can Yılmaz, Apple’ın güvenlik sistemine adeta kendisini adadığını belirtti. Bulduğu güvenlik açığı hakkında bazı açıklamalarda bulunan Yiğit Can Yılmaz, şunları söyledi:

Teknolojiyle ilgileniyorum, teknolojiyi çok seviyorum bilgisayarlara ilgim gerçekten çok fazla iyi. Apple ürünlerine 5’inci sınıftan beri ilgim var ve pek çok mühendislerden teşekkür mesajları aldım. Ardından liseye geçtiğim günden bu yana Apple’ın güvenliğine kendimi adadım ve birçok teknoloji sitesinde yazarlık, editörlük, içerik sağlayıcılığı yaptım. Ardından Apple Siri’nin keşfetmiş olduğum bir güvenlik sorununu Amerika’daki Apple’nın güvenlik ekibine bildirdim. Apple’nın güvenlik ekibi önce bunu güvenlik ekibine gönderdiler yoğunluktan dolayı. Güvenlik analisti bunu isterlerse kullanıcılar üzerinden engelleneceğini söylediler. Ben bunun aksini iddia ettim ve ayarlardan engellenmesine rağmen kötü amaçlı bir kişinin kilitli bir cihazda buna erişebileceğini söyledim kendilerine ve gerekli araştırmaları yapmaları için bunu devraldıklarını söylediler. Güvenlik ekibi gerekli araştırmaları yaptıktan sonra bu sorunun bir güvenlik sorunu olduğuna karar verdiler ve bunu gelecek bir güncellemeyle düzelteceklerini söylediler. Bir güncellemeyle bu sorun düzeltildi. Apple’ın web sitesinde katkıda bulunanlar listesine adımı yazdılar. 2 bin dolarlık ödülün de sahibi oldum. Bir güncelleme sayfası içerisinde ismimi görebilirler”

SAFARİ’DEKİ BİR GÜVENLİK AÇIĞINI BULDU

Teknoloji ve güvenlik açığı ile ilgili çalışmalarının devam edeceğini söyleyen lise öğrencisi, Çalışmalarım hiç durmaksızın güvenlik üzerine devam edecek. Ayrıca Apple’ın tarayıcısı ‘Safari’ ile ilgili bir güvenlik sorunu buldum. Güvenlik sorunu şöyle bir şeydi, örneğin bir kullanıcı bir sayfaya girdi, bir bankanın güvenlik sitesini güvenlik sitesini klonladım ben ve adres çubuğunu değiştirebiliyordum tamamen. Apple ürün güvenliği bunu onayladı gelecek güncellemeyle bunu düzelteceklerini, bu aslında bir güvenlik politikası eksikliği olduğunu kararını verdiler ve bunun içinde listeye benim ismimi koyacaklarını söylediler. Bunun güncellemesini bekliyorum. Bilgisayarlar çok ciddi derecede ileri cihazlar, geleceğin mesleği olarak görüyorum. Öğrenciler kendilerine bir program yapabilirler, oyun yapabilirler, kendileri bir şeyler üretebilirler. Eminim kendileri de bunu çok faydasını görecekler” dedi.

 

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

OlumluHaber.com sizlere sadece güzel haberler veren bir web sitesidir.

Sabah uyandığınızda, bugün kötü haberler almak istemiyorum dediğiniz anda, bir tık uzağınızdayız.

İletişim

Adres: Fatih Sultan Mehmet Caddesi Beşler Plaza Blok: B - Daire: 8 Kavacık Mahallesi Beykoz / İstanbul

Telefon: +90 216 693 0582

Faks: +90 216 693 0582

Tüm hakları saklıdır © 2016 Olumlu Haber

To Top